Проектен период: 2021/2022г. – 2024/2025 г.
Целта на иновацията е промяна на образователната среда чрез въвеждане и активно използване на иновативни и интерактивни методи на преподаване, създавайки условия за излизане на учебния процес извън рамките натрадиционната класно-урочна система. Това от своя страна води доизграждане на устойчиви връзки между методите на обучение и високотехнологичната учебна среда; развитие на критично мислене за балансирано възприемане на лавината от информация от подрастващите и прилагане на трансдисциплинарен подход. Целим промяна в ролята на учениците, превръщането им в активна страна в образователния процес, учителят да бъде вдъхновител и ментор.
Моделът на учебен процес трябва хармонизирано да съчетава виртуалната и традиционната обучителна среда. Процесът преминава през четири етапа на развитие. Обхванати са всички преподаватели и ученици в училището. Успяваме да преодоляваме неблагоприятните страни, натрупани в рутината и прилагаме повечеиновативни подходи. Това се постигна чрез повишаване на квалификацията и активизиране на креативността.
В края на проектния период можем да кажем, че учителите са разбрали и влезли в новата си роля на фасилитатори, мотиватори и вдъхновители. Осъществяват се обучения както от външни институции, така и вътрешноинституционална квалификация, провеждат се уроци при откритиврата, организират се дискусионни форуми, взема се участие в конференции за обсъждане на добри практики.
• Участие в проект по Еразъм + “Знам, за да мога“.
Екипи от ученици и учители от ОУ „Бачо Киро“ участваха в международна мобилност в Швеция, Ирландия, Кипър, Турция, о-в Тенерифе. Повече информация тук: Еразъм +
• Тренинг за учителите от ОУ „Бачо Киро“ на тема „Партньорството между учители и родители“;
• Участие в VІІІ националeн форум на младите педагогически специалисти „Предизвикателствата пред образованието и младите педагози в XXI век“.
Събитието се организира от МОН, РУО – В. Търново, „Сдружение за образователни инициативи 19“ към ОУ „Бачо Киро“ в областния град и с подкрепата на Община Велико Търново. В него участват креативни педагогически специалисти до 35-годишна възраст, които имат подчертан интерес към новите технологии в образователната сфера. Споделят се добри иновативни практики и се дискутират възможностите за мотивация и за квалификация на младите учители.
• Ден на отворените врати – Деца от детски градини в старопрестолния град, родители на бъдещи пъвокласници имат възможност да разгледат училището и да се запознаят с различни дейности от училищния живот. Обособени кътове в STEM центъра представят различни постижения и дейности, част от училищния живот – чуждоезиково обучение, кръжок по религия, успехи в спорта, работа на групи за занимания по интереси, дейност на Ученическия парламент. Представят се открити уроци и практики в областта на химията, физическото възпитание, безопасността на пътя, извънкласни занимания, както и традиционни класно-урочни форми.
• Обърнато училище – традиционно в ОУ „Бачо Киро“ се провежда Ден на обърнатото училище, в който ролите на ръководители и учители, заемат учениците. Този ден дава възможност на учениците да заемат мястото на възрастните и да разберат предизвикателствата, с които се сблъскват те в своето работно ежедневие. Това ги кара да уважават и ценят труда на всеки човек, работещ под покрива на училището.
• Създаване на облачна библиотека по МО в SharePoint за споделяне на създадени образователни ресурси.