„Знам, за да мога“ – реализирани дейности

„Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения принадлежат изцяло техния(-ите) автор(-и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито предоставящият орган.“

       19 учители и 11 ученици участваха в реализирането на дейностите по проект „Знам, за да мога“, финансиран по програма Еразъм+. Координатор на проекта е Ирена Пенчева – зам.-директор в начален етап.

       Съгласно проектното предложение беше предвидено участието на 16 учители и 10 ученици в реализирането на проектните дейности, но поради реализирани икономии бяха включени 19 учители и 11 ученици. Проект „Знам, за да мога“ е на стойност 46 600 евро. В рамките на проекта ученици и учители бяха включени в три обучения и две групови мобилности за обмяна на опит с училища в чужбина.

Хераклион, Крит

       Първото обучение беше фокусирано върху прилагането на STEM подход за развитие на способностите на учениците за учене, изграждане на умения за критично мислене и прилагане на креативност при разрешаването на казуси. Обучителният курс се проведе през месец ноември 2023 г. в Хераклион, Крит. Участниците в курса работиха с японския метод за умножение, мултиконтролер, технологии, които дават познания за електроника, електрическата верига, програмиране, внедряване на работещи древногръцки технологии (Архимедов винт, подемна техника, двойно бутало за гасене на пожари, будилник на Платон, първата вендинг машина, криптографски устройства и други прототипи на съвременни устройства) и др. В рамките на мобилността учителите посетиха Пето основно училище на град Ираклион, където се срещнаха с директора и се запознаха с прилагането на STEM подхода там.

Участваха: началните учители Галя Лицова, Стиляна Стоянова и учителите в прогимназиален етап Руска Христова и Илиян Илиев.

       След завръщането си четиримата проведоха обучение за колегите си в ОУ „Бачо Киро“, като част от училищната квалификация. То се проведе в две групи – за учителите от начален и от прогимназиален етап на обучение.

о. Тенерифе

       Второто обучение в рамките на проект „Знам, за да мога“ се проведе през месец май 2024 г. на о. Тенерифе. Темата на курса е „Повишаване квалификацията на педагогически специалисти за прилагане на формиращо оценяване в обучението“. Участие в дейността взеха Венета Михайлова – ст.учител общообразователен учебен предмет, Калояна Геновска – учител по английски език в начален етап, Даниела Стоянова – педагогически съветник и Даниела Иванова – ЗАС. Директорът на училището Владимир Николов и координатора по проекта осъществиха контрол върху изпълнението на проектните дейности от участниците.

       Целта на обучението беше участниците да открият разликата между видовете оценяване, да разберат същността на формиращото оценяване, да използват подходящи методи за формиращо оценяване (дигитални и в офлайн среда), да развият уменията си за даване на обратна връзка и формиране на нагласи за растеж и развитие у учениците.

       В края на учебната година се проведе вътрешноучилищна квалификация за учителите от ОУ „Бачо Киро“, като учителите от двата етапа на обучение отново бяха разпределени в две групи.

р. Дъблин, Ирландия 

       Последната мобилност за обучение се проведе в края на месец юни, 2024 година в гр. Дъблин, Ирландия и беше на тема „Повишаване квалификацията на педагогически специалисти за прилагане на иновативни стратегии на преподаване“. В нея участваха учителите по английски език Нели Йорданова, Петя Дерибеева, зам.-директорът на училището Никифор Тодоров и координаторът по проекта.

Обучението предложи нов поглед върху прилагането на ключовите компетентности в училище чрез мотивационни техники и използване на дигитални технологии, в т.ч. изкуствен интелект. Участниците в дейността усвоиха уменията да подбират подходящи за своята професионална област материали; да провеждат учебни занятия в извънкласна среда (музеи, галерии и др.); как да бъдат успешни фасилитатори на учебния процес. Един от приносите на проектната дейност беше обмяната на опит с учители от различни страни и използването на разнообразни иновативни методи както в обучението, така и в процеса на управление на образованието.

През септември 2024 година се проведе вътрешноучилищна квалификация за учителите в ОУ „Бачо Киро“, при която участниците в мобилността в Ирландия споделиха своя опит и утвърдени умения.

       Част от международния проект „Знам, за да мога“ бяха и две мобилности с ученици. Първата беше през март 2024 в гр. Анкара, Турция, а втората – през месец май 2024 г. в гр. Тролхетан, Швеция.

гр. Анкара, Турция

       В турската столица участниците в мобилността посетиха частното училище Оzel Yukselen Koleji Anadolu Lisesi. В мобилността участие взеха: Ирена Пенчева – координатор на международния проект, Валентина Найденова и Елеонора Чергиланова – зам.-директори на ОУ „Бачо Киро“, Веселина Дойнова – начален учител и Даниела Стоянова – педаг огически съветник и учениците: Кристиана Даскалова, Ивайла Ламбева, Ива Йен, Ивон Василева и Вихра Русева.

       В турското училище преподавателите обмениха опит с турските си колеги в прилагането на STEM в образованието и интегрирането с английски език и изобразително изкуство. Посетени бяха открити педагогически практики по природни науки, ИКТ, изобразително изкуство, музика, социални науки, като учители и ученици наблюдаваха и взеха участие в лабораторни експерименти и други дейности, демонстриращи възможностите за интегриране на STEM и STEAM елементи в преподаването. Чрез участието си в мобилността, учители и ученици обогатиха знанията си за формите и начините за оценяване и формиране у децата на реална самооценка, формиране на критично мислене и умения за учене. Мобилността оказа ползотворно влияние за развитие на умения си за сътрудничество в проекти и работа в екип.

       Освен с учебните часове, учениците и учителите от ОУ „Бачо Киро“ се запознаха с културните и исторически забележителности на Турция в Анкара и областта Кападокия, както и с местни обичаи, кулинарни специалитети и танци. Посещението в турското училище даде възможност за откриване на приликите и разликите в образователните системи в България и Турция и за опознаване на традициите и културата на двата народа

       Втората мобилност с ученици се проведе в гр. Тролхетан, Швеция в периода 27 – 31 май 2024 г. Посещението е с цел обмяна на опит, а домакин беше училище Paradisskolan. В проектната дейност участваха: Ирена Пенчева (координатор на проекта), Антоанета Димитрова и Боряна Христова – учители общообразователен учебен предмет, както и учениците: Александра Стефанова, Борис Цветков (Vв клас), Михаел Пенчев (Vд клас), Иван Мишев (VІв клас), Айя Драгнева и Румяна Канъкова (VІІб клас).

гр. Тролхетан, Швеция

       В рамките на визитата учителите и учениците се запознаха с шведската образователна система, графиците за учебното време и учебния план. Българската група беше изключително впечатлена от възможността, която се предоставя в северната страна – учебните часове са с различна продължителност. Те могат да бъдат между 40 и 80 минути като всеки учител определя това предварително. По време на мобилността българските ученици бяха включени в учебните класове в шведското училище заедно със своите връстници. Така те имаха възможност да се включат в различни часове от учебната програма – история, математика, технологии, физическо възпитание и спорт, английски и др. Интересни за тях бяха часовете, които се провеждат в мултикултурна среда, тъй като учениците са от различни държави и работният език в тези класове е английски. В рамките на мобилността великотърновската група приложи практически умения за работа в STEM среда в научно-образователен център „Innovatum“.

       Освен учебните часове, българчетата имаха възможност да прекарат и голяма част от свободното си време с домакините – посетиха детски увеселителен център, докоснаха се до културата и обичаите им, научиха инетресни факти за историята на северната страна. Чрез участието си в проекта учениците развиха уменията си да общуват на английски език, създадоха  приятелства и обогатиха житейския си опит с различни преживявания.

       Част от програмата по мобилността беше и запознаване с културните забележителности на град Гьотеборг.